Skočit na obsah Hrad Košumberk

Turistické informace

Hrad Košumberk

Památky města Luže

Osobnosti

Turistické cíle v okolí


Víte že…

Víte, že vstupní brána do Českého Švýcarska – malebná obec Hřensko – má i sama co nabídnout? Krom stylových restaurací a příjemných hotelů odsud vede značená trasa na Pravčickou bránu a můžete se tu projet na loďkách soutěskami řeky Kamenice.Zdeněk Němeček

Zdeněk Němeček. Lužský rodák narozen dne 16. 11. 1931, absolvent Akademie výtvarných umění v Praze u profesorů Laudy a Makovského.

Tento umělec je autorem mezinárodně uznávaných soch se sportovní tématikou. Jeho díla doplňují sportoviště u nás, ale i ve světě. Setkat se s nimi můžete na Strahovském stadionu, před halou pro sálové sporty v parku Folimanka (zde stojí bronzová socha basketbalisty „Soustředění“), v horní části Stromovky (prolézačka „Družice“), před zimním stadionem v Pardubicích.

V zahraničí zdobí jeho sochy Aztécký stadion v Mexiku, olympijský areál v Moskvě, sportovní haly v Mnichově, v Talinu, v Sarajevu a další.

Také v nedalekém okresním městě Chrudimi u budovy Pippichova divadla najdeme jedno z jeho děl, jde o plastiku loutkaře s rysy jeho milovaného učitele Vaňouse.

Další čtyři díla (znázorňující roční období) zdobí okolí prvního stupně základní školy v Luži. Na místním hřbitově u hrobu jeho těžce nemocné milované dcery se můžeme setkat s jeho dílem (socha dcery), věnované její památce.

Jeho život byl plný zvratů, i on sám bojoval s obtížně léčitelnou nemocí, které dne 18.12.1989 tragicky podlehl.

Zdeněk Němeček byl důležitou osobností uměleckého života doby nedávno minulé. Snad proto ještě nemá v jeho rodišti pamětní desku.V průběhu dalších let se jí možná dočká. Určitě by si ji zasloužil!

Skulptury aktů, znázorňující roční období