Skočit na obsah Hrad Košumberk

Turistické informace

Hrad Košumberk

Památky města Luže

Osobnosti

Turistické cíle v okolí


Víte že…

Víte, že Boubín nedaleko Strakonic je domovem rysa ostrovida, netopýra ušatého i puštíka bělavého? Všechny tyto druhy jsou chráněné.Toulovcovy maštale

Při vyslovení slova“maštale“ mnohé z nás napadne příbytek pro koně. Ale Toulovcovy maštale jsou úplně něco jiného. Žádná konírna, ale nádherná pískovcová přírodní rezervace, která určitě stojí za zhlédnutí.

Obrázek Toulovcovy maštale

Tato oblast leží na rozmezí okresu Chrudim a Svitavy, na katastrálních územích Bor u Skutče, Budislav, Jarošov, Leština, Nové Hrady, Paseky, Podměstí, Proseč a Zderaz. Větší část rezervace najdeme na jihovýchodním okraji okresu Chrudim.

Toulovcovy maštale jsou vynikajícím místem k turistickým či rodinným výletům, dokonce i pro rodiče s malými dětmi. A to díky svému mírně zvlněnému charakteru, v němž rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším bodem je 200 m. Nejedná se o žádné hory.

Obrázek Toulovcovy maštale

Příroda je tu opravdu okouzlující, vzájemně se zde doplňují temné čisté lesy s pískovcovými skalními útvary. Mezi nejvíce navštěvované území patří tzv. „Budislavské skály“. Jde o soustavu skalnatých údolí, dosahujících místy až do výše 60 m. Tato údolí vyhloubily pramenné toky a pobočky místní říčky Novohradky.

V teplých letních dnech přímo ideální ke zchlazení!

A osvěžit se také můžete při posezení ve zdejších útulných hospůdkách a to u nápojů či zmrzliny.

Obrázek Toulovcovy maštale

Budete-li mít při svých procházkách otevřené oči, můžete zde spatřit rozmanité druhy živočichů a rostlin např. mlok skvrnitý, kapraďorosty, mechy aj. V naši zemi není mnoho tak přírodně krásných a čistých míst.