Skočit na obsah Hrad Košumberk

Turistické informace

Hrad Košumberk

Památky města Luže

Osobnosti

Turistické cíle v okolí


Víte že…

Víte, že na místě někdejších Lidic, vyhlazených za druhé světové války, dnes stojí Památník Lidice? Nejpůsobivější je bronzové sousoší dvaaosmdesáti dětí, které zde nalezly smrt.Muzeum v purkrabství a lapidáriu

Pokud jste si sbalili pár nezbytných věcí a zvedli se z pohovky, jste již jistě na Košumberku. Nenechte si uniknout prohlídku místního muzea v purkrabství a lapidáriu.

Obrázek muzea v purkrabství

Vstupné je symbolické a samotná prohlídka i s výkladem nezabere více než čtyřicet minut. Určitě si z ní něco odnesete - z lapidária možná i rýmu. Tím se však nenechte odradit, rozhodně to stojí za vámi strávený čas.

Prohlídka začíná v prostoru u hradních zdí, u kterých jste seznámeni s historií objektu. Poté směřujete do budovy purkrabství. Již na první pohled je zřejmé, že ani tuto budovu neminula doba renesance. Svědčí o tom nejen letopočet umístěný na bráně při vchodu do purkrabství (1544), ale dodnes zřetelně zachované psaníčkové sgrafita, které pokrývá celou přední stěnu purkrabství.

Prozatím je přístupné návštěvníkům jen první patro budovy s expozicí přibližující dějiny hradu, současně expozice informuje i o dějinách Luže. Na stěnách visí portréty dřívějších vlastníků hradu, především Slavatů, kteří vlastnili hrad tři století a velkou měrou se zasloužili o jeho rozvoj. Největší z místností dostala název po již zmiňovaném rodu „Slavatovský sál“, dnes slouží nejen jako expozice o minulosti slavné rodiny, ale město Luže ho využívá ke svatbám.

Obrázek muzea v purkrabství

Ale to není vše. Vlastník hradu, město Luže připravuje další expozici přízemí této budovy. Necháme se překvapit!

Prohlídka pokračuje lapidáriem, které získalo místo v opravených sklepeních původní renesanční budovy. Jak jsem již výše naznačila, není zbytečné přidat nějaký ten svršek. Nejprve vstupujete do místnosti, kde umístili velmi zdařilou maketu objektu po renesanční přestavbě. Na stěně zde visí v několika bodech stručně popsaná historie hradu, doplněna nalezenými vykopávkami.

Další část sklepení je rozdělena na slohy podle vývoje .V každé sekci je umístěno několik fotografií památek z okolí.

Prohlídka probíhá bez průvodce. Asi po 10 minutách vyběhnete zpět „do tepla“. Poděkujete paní průvodkyni a jdete vstříc dalším památkám.