Skočit na obsah Hrad Košumberk

Turistické informace

Hrad Košumberk

Památky města Luže

Osobnosti

Turistické cíle v okolí


Víte že…

Víte, že hrad Trosky prakticky zachránil nedalekou Kost před dobýváním? Když zdejším krajem táhli husité, nemohly dvě masivní věže přehlédnout. Hrad Kost ležící v údolí tak jednoduše přehlédli.Skoro pravdivá pověst

Slavatové z Košumberka byli proslulými kališníky. Přikláněli se k Žižkovým názorům a věrně mu pomáhali na jeho vítězném pochodu Čechami.

Ovšem jednou opět vyrazili do boje proti nepřátelům kalicha. Toho využili němečtí žoldnéři vedeni Zikmundem a vojsky opuštěný Košumberk dobyli.Věž se zvony na kostele u sv. Bartoloměje

Jaké bylo asi zklamání, když se Slavatové z boje vrátili a viděli své sídlo obsazené. Situace na hradě vypadala neřešitelně. Ale vojevůdce Žižka se o tom dozvěděl a vymyslel plán.

Žižka dal rozkaz k troubení a vyzval vojsko k ústupu od hradu. Němečtí žoldáci byli překvapeni z lehkého vítězství a oslavili jej notnou dávkou vína.

S tím ovšem Žižka počítal, poslal na hrad vojáka přestrojeného za sedláka, který ještě svým pochlebováním o prchajícím vojsku ujistil žoldáky o jejich vítězství.

Hned jak všichni usnuli, využila Žižkova vojska situace, přerazila řetězy u brány, která ihned spadla. Než se žoldáci vzpamatovali, byl hrad obsazen houfy táborských. Plán se zdařil! Slavatové se radovali a chválili Žižkův plán.

Ráno zvoník na kostele u svatého Bartoloměje v Luži spatřil na hradbách opět slavatovský prapor. Tuto novinu všem oznámil bouřlivým vyzváněním zvonů.