Skočit na obsah Hrad Košumberk

Turistické informace

Hrad Košumberk

Památky města Luže

Osobnosti

Turistické cíle v okolí


Víte že…

Víte, že Špičák v Jizerských horách je dějištěm mezinárodních slalomářských závodů? Právě tady máte navíc zaručeno, že na lanovku nebudete nikdy čekat déle než deset minut.Jiří Šotola

Jméno Jiří Šotola mi zprvu nic neříkalo. Že je to zajímavá osobnost, jsem zjistila poté, když jsem se blíže seznámila s jeho životem a prací. Jeho život nebyl jednoduchý a už vůbec ne fádní, on sám v oblastech své tvorby nemířil jen jedním směrem, nýbrž působil jako básník, prozaik, dramatik, žurnalista, překladatel a také tvůrce televizních scénářů.

Kostel v nedalekých Janovičkách, u kterého je Šotola pohřben

Již na gymnáziu v Hradci Králové tíhnul k literární tvorbě. Po maturitě začal studovat na Státní konzervatoři dramatiku. Toto studium však v roce 1942 musel přerušit, v té době v naši zemi probíhala druhá světová válka a ve slévárnách bylo potřeba každého zdravého člověka. Naštěstí studium po osvobození dokončil ještě poměrně mlád, to mu dovolilo pokračovat v dalším vzdělávání. V následujících letech studoval činoherní režii na DAMU a zároveň absolvoval šest semestrů estetiky a filozofie na FF UK.

V nedalekých Dolích měl chalupu, kde psal svá díla. Proto se setkáváme v jeho dílech s postavami z okolí Luže.Ve svém úspěšném historickém románě Tovaryšstvo Ježíšovo čerpal ze života košumberské hraběnky Hieserlové (zakladatelka poutního kostela na Chlumku).

V roce 1983 získal lužský dramatický kroužek (Jaroslav) na přehlídce venkovských souborů tři národní ceny za herecké výkony a za scénografii hry od Jiřího Šotoly Možná je na střeše kůň.

Zdejší okolí si velice oblíbil a snad i proto měl přání být pohřben na málem hřbitůvku u kostela v nedalekých Janovičkách vzdálených asi 2 km jihovýchodně od Luže.

Kostel v nedalekých Janovičkách, u kterého je Šotola pohřben