Skočit na obsah Hrad Košumberk

Turistické informace

Hrad Košumberk

Památky města Luže

Osobnosti

Turistické cíle v okolí


Víte že…

Víte, že na rozhraní Žďárských vrchů a Železných hor naleznete vesničku jako vystřiženou z „Babičky“ Boženy Němcové? Soubor lidových staveb Vysočina je jako zakonzervovaný v čase. Osada z 16. století se od svého vzniku mnoho nezměnila – snad jen, že tenkrát se zde nevybíralo vstupné ;)Chrám svatého Bartoloměje

K neopomenutelným památkám města patří původně gotický Chrám svatého Bartoloměje ze 14. století, dnes kostel.

V minulosti sloužil jako pohřebiště pro majitelé hradu Košumberk, zachovalo se zde několik náhrobků např. náhrobní deska Diviše Slavaty z Chlumu a Košumberka (+1575). Z původní gotické architektury se podařilo zachránit část lodě. Dnes slouží k církevním účelům.

Obrázek kostela

Kostel prošel několika opravami, přesto byl počátkem dvacátého století ve značně zchátralém stavu. V té době měl již hodně poškozenou střešní krytinu, prohnilé krovy a stropy, které byly zevnitř podepřené trámy. Naštěstí se dočkal oprav.

Rekonstrukci kostela provedlo „Družstvo na záchranu hradu Košumberka“, které mělo ve svém programu obnovu a ochranu všech okolních památek. Dílo se zdařilo a dík patří nejen družstvu, ale i obyvatelům Luže, kteří přispěli na obnovu. Také dodavatelé podpořili opravy, poskytli značné slevy na materiál.

Obrázek kostela